Зняття арешту під час виконавчого провадження

МАКСИМ СЛОБОДЯНІН
Адвокат

ЗВ'ЯЗАТИСЯ ЗІ МНОЮ
Зняття арешту під час виконавчого провадження
«АРОУ»

Залиште свої контактні дані і я зв'яжуся з вами сьогодні!



    Сучасна судова система України не має власного механізму реалізації судових рішень, а тому завдання забезпечити виконання рішень судів, в тому числі і третейських, та інших органів покладається на Державну виконавчу службу та приватних виконавців. Діяльність таких осіб у більшій мірі пов’язана із застосуванням примусу – і це не дивно, адже завданням виконавчої служби є примусове виконання рішень. Виконавче провадження є завершальною стадією судового провадження.

    Одним із примусових засобів під час виконавчого провадження є накладення арешту на майно та/або кошти боржника.

    Існує декілька варіацій накладення арешту – під час відкриття виконавчого провадження, або ж в процесі здійснення виконавчих дій. У будь якому випадку, про накладення арешту державним або приватним виконавцем виноситься постанова: про арешт коштів боржника, які містяться на банківський рахунках, або ж про арешт майна боржника. Після винесення постанови вчинення будь яких дій щодо відчуження майна боржником є недоступним.

    Найперше, що потрібно перевірити – чи законно був накладений арешт. У додатку до Закону України «Про виконавче провадження» наведений перелік майна, на яке не може бути звернено стягнення за виконавчими документами. Серед інших, наприклад, стягнення не може бути звернено на предмети побутового щоденного особистого вжитку, продукти харчування, державні нагороди, медалі, майно, необхідне для релігійних культів та обрядів, тощо.

    Як зняти законно накладений виконавцем арешт?

    Перш за все треба розуміти, що арешт може бути знятий двома можливими шляхами – виконавцем, або ж, у судовому порядку.

    Зняття арешту державним виконавцем

    Законом України «Про виконавче провадження» передбачено перелік підстав для зняття арешту, зокрема, арешт знімається виконавцем у випадках, якщо:

    • Виконавчий документ, керуючись яким виконавець наклав арешт на майно, був повернений до суду;
    • Виконавче провадження було закінчено на підставі ст. 40 вищезгаданого Закону;
    • Суд своїм рішенням скасував заходи забезпечення позову;
    • На рахунок державної виконавчої служби надійшли кошти, стягнені з боржника.

    Після настання одного з цих випадків арешт, який був накладений на майно боржника повинен бути знятий, а відповідні відомості про боржника виключаються з Єдиного реєстру боржників.

    Зняття у судовому порядку

    Особа, на майно якої було накладено арешт у рамках виконавчого провадження, має право подати до суду позов. Така особа може скаржитися, наприклад, на дії виконавця – якщо виконавець під час провадження порушив певні процедури, вимоги закону, тощо; Або ж подати позов про зняття арешту – якщо боржник скаржиться не на дії виконавця, а на накладення арешту в цілому.

    Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та їх посадові особи мають діяти лише в межах повноважень та у спосіб, передбачений КУ та Законами України. Виходячи із судової практики, можна дійти висновку, що доволі часто виконавці порушують порядок накладення арешту – навіть найменше відхилення від встановленої процедури є підставою для оскарження дій виконавця у судовому порядку. Варто зауважити, що якщо дії виконавця оскаржує безпосередньо боржник – йому необхідно звертатися до того суду, який видав виконавчий документ. Якщо ж дії виконавця оскаржує будь-який інший учасник виконавчого провадження, то позовну заяву необхідно надсилати до відповідного адміністративного суду, дотримуючись правил територіальної і інстанційної юрисдикції.

    Варто зазначити, що разом із поданням позовної заяви до суду, особа, яка скаржиться на дії державного виконавця, також може подати скаргу на діяння виконавця начальнику відділу, якому підпорядкований виконавець. Така скарга має бути розглянута протягом 10 днів що, передбачено ст. 82 Закону України «Про виконавче провадження», після чого начальник відділу приймає нормативно-правовий документ – постанову, у якій задовольняє або відмовляє скаргу. Скарга, написана без дотримання вимог ст. 82 вищезгаданого Закону, розглядається у порядку звичайної скарги, і регулюється Законом України «Про звернення громадян»

    ЗАЛИШТЕ СВОЇ КОНТАКТНІ ДАНІ

    Ми зв'яжемося з вами сьогодні



        Подписаться (Subscribe)  
      Уведомление о