Зміна прізвища

МАКСИМ СЛОБОДЯНІН
Адвокат

ЗВ'ЯЗАТИСЯ ЗІ МНОЮ
Зміна прізвища
«АРОУ»

Залиште свої контактні дані і я зв'яжуся з вами сьогодні!



    Прізвище здавна було і є засобом індивідуалізації людини в суспільстві, саме прізвище визначає приналежність особи до певного роду, вказує на споріднені зв’язки. Немовля, народжуючись, зазвичай отримує прізвище батька, а жінка, яка вступає у шлюб, також змінює своє прізвище – адже шлюбні відносини означають перехід від однієї родини до іншої.

    Відповідно до ст. 28 Цивільного кодексу України, Фізична особа набуває права та обов’язків і здійснює їх під своїм ім’ям. Ім’я фізичної особи, яка є громадянином України, складається із прізвища, власного імені та по батькові, якщо інше не випливає із закону або звичаю національної меншини, до якої вона належить.

    Юридичний аспект права на прізвище передбачає право володіння, користування і розпорядження фізичної особи своїм прізвищем. Але статичний статус прізвища має і свої недоліки – іноді, з досить широкого спектру причин, особа може бажати змінити своє прізвище на інше. Розлучаючись, дружина може хотіти повернути своє дошлюбне прізвище, або ж дитина може виявити бажання мати прізвище матері, тощо.

    Що ж робити особі, яка виявила бажання змінити своє прізвище?

    Зміна прізвища – як і зміна ім’я, у сучасному правовому середовищі не є новиною, і майже кожна особа може змінити його. Така можливість передбачена ст. 295 Цивільного кодексу України.

    Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 року №915, зміна прізвища здійснюється відповідно до Порядку розгляду заяв про зміну імені (прізвища, власного імені, по батькові) фізичної особи.

    Також, у вищезазначеній Постанові вказано, що фізична особа, яка досягла шістнадцятирічного віку, має право на власний розсуд змінити своє прізвище та власне ім’я. Особа ж, яка досягла шістнадцятирічного віку, має право змінити свої прізвище та ім’я за згодою батьків(або піклувальника у випадку їх відсутності).

    Не менш важливим нормативно-правовим актом у сфері зміни прізвища є Роз’яснення Міністерства юстиції України про Порядок державної реєстрації зміни прізвища, власного імені та по батькові громадян України.

    Перше, що необхідно зробити для того, щоб змінити своє прізвище або ім’я – подати відповідну заяву до органів реєстрації актів цивільного стану за місцем свого проживання.

    Така заява реєструється відповідними відділами за умови пред’явлення паспорту та низки інших документів: так, наприклад, окрім заяви до неї необхідно додати:

    • Свідоцтво про шлюб або його розірвання ( за наявності);
    • Свідоцтво про народження дітей (за наявності);
    • Свідоцтво про зміну імені заявника, батька і матері ( якщо такі раніше змінювались);
    • Фотокартка заявника.

    Протягом трьох місячного строку державний орган, який прийняв заяву про зміну прізвища, розглядає її, після чого надає письмову відповідь про можливість зміни прізвища заявника.

    Маючи на руках дозвіл, особа, котра виявила бажання змінити своє прізвище, звертається до органу реєстрації актів цивільного стану, а той, в свою чергу, видає заявнику свідоцтво про зміну прізвища. Будь-які відомості, які пов’язані із зміною прізвища, повинні бути внесені до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.

    Необхідно зауважити, що не завжди така тривала процедура зміни прізвища є доречною та необхідною – наприклад, у випадку розірвання шлюбу той з подружжя, хто змінив своє прізвище при укладанні шлюбу, має право відновити своє дошлюбне прізвище.

    Обсяг документів, які необхідно надати до відділу державної реєстрації актів цивільного стану, при цьому є значно меншим.

    Заявнику необхідно надати:

    • Письму заяву про повернення дошлюбного прізвища(так як і у випадку зі звичайною заявою про зміну прізвища, заява подається за умови пред’явлення паспорта)
    • Документи, що підтверджують намір змінити прізвище після розірвання шлюбу (наприклад, свідоцтво про розірвання шлюбу);
    • Фотокартка

    Відділ ДРАЦС розглядає заяву і протягом тримісячного строку видає свідоцтво про зміну імені.

    Попри це, існує доволі великий перелік підстав, за яких дозвіл на зміну імені може бути не наданий.

    Зокрема це:

    ЗАЛИШТЕ СВОЇ КОНТАКТНІ ДАНІ

    Ми зв'яжемося з вами сьогодні



      • Перебування заявника під слідством, судом
      • Наявність у заявника непогашеної або незнятої судимості
      • Офіційне звернення правоохоронних органів іноземних держав про оголошення розшуку заявника;
      • Надання під час заяви заявником неправдивих відомостей.

      Отримавши відмову у наданні дозволу на зміну імені, заявник може оскаржити її у судовому порядку у адміністративному суді.

        Подписаться (Subscribe)  
      Уведомление о