Як повернути гроші за тур та чому юридична допомога просто необхідна у таких справах?

СЕМЕН КОВАЛЬОВ
Адвокат

ЗВ'ЯЗАТИСЯ ЗІ МНОЮ
Як повернути гроші за тур та чому юридична допомога просто необхідна у таких справах?
«АРОУ»

Залиште свої контактні дані і я зв'яжуся з вами сьогодні!



    В умовах епідемічної ситуації у світі та тенденції до зменшення туристичного потоку у світі, багато туристичних компаній та агентств перебувають на межі банкрутства. Деякі з них, все ж, не витримуючи конкуренції в умовах малого попиту на туристичні послуги, стають банкрутами. На межі банкрутства, зокрема, перебуває грецький туроператор Mouzenidis Travel. Що ж робити у випадку, коли ви замовили тур, а туроператора, у якого ви замовляли тур, було визнано банкрутом?

    Перш за все потрібно розуміти, що навіть якщо ви замовляли путівку у турагента, мати справу ви будете все одно з туроператором. Відповідно до ЗУ «Про туризм», турагент виступає «посередником» між туроператором і туристом – до їх повноважень відноситься реалізація туристичного продукту туроператорів.

    Основним нормативно-правовим актом, який регулює банкрутство і пов’язані з ним наслідки, є Кодекс України з процедур банкрутства. Кодексом не встановлено ніяких особливих правил визнання банкрутом туроператорів, а отже, до них застосовуються правила, які застосовуються і до всіх юридичних осіб. Визнати юридичну особу банкрутом може лише господарський суд. Саме до нього самим боржником або кредитором на підставі ст. 34 КУзПБ подається заява про відкриття провадження у справі про банкрутство. Суд призначає ліквідатора, шукає усіх кредиторів та активи боржника, після чого, взваживши усі причини неплатоспроможності, виносить рішення – провести санацію, або відкрити ліквідаційну процедуру.

    У випадку санації арбітражний керуючий разом із туроператором-боржником розробляють план погашення боргів та подають його в суд на затвердження.

    Якщо ж суд прийняв рішення про відкриття ліквідаційної процедури, то у такому випадку всі активи компанії-туроператора продаються, а отримані кошти направляються на погашення боргів.

    Ця процедура є доволі довгою, але, врешті-решт усі кошти, отримані внаслідок продажу активів, розподіляються, відповідно до встановлених КУзПБ черг.

    На жаль, клієнт туристичного оператора, який замовив тур, але не зміг скористатися послугою через банкрутство, законом розподілений лише в четверту чергу. Це означає, що спочатку кошти, отримані з активів, підуть на відшкодування зарплат, сплати за страхові внески, податки державі, а лише потім, якщо такі кошти залишаться,- до клієнтів туроператора. Шанси отримати виплати за скасування туру звичайному туристу є дуже малими, адже доволі рідко розподіл коштів доходить до четвертої черги. Але, скориставшись допомогою кваліфікованого юриста, ви можете значно збільшити свої шанси на успіх.

    Перш за все, юрист аналізує договір туриста з туроператором – у такому договорі містяться умови і випадки компенсації путівки, що передбачено ст. 32 ЗУ «Про туризм» – «За неналежне виконання своїх зобов’язань туроператор, турагент, інші суб’єкти туристичної діяльності несуть майнову та іншу відповідальність, визначену в договорі відповідно до чинного законодавства». Іноді турагенти нечітко прописують умови виплат компенсацій за скасування путівки – що прямо заборонено законом. Так, відповідно до ст. 18 ЗУ «Про захист прав споживачів», «Продавець (виконавець, виробник) не повинен включати у договори із споживачем умови, які є несправедливими. Умови договору є несправедливими, якщо всупереч принципу добросовісності його наслідком є істотний дисбаланс договірних прав та обов’язків на шкоду споживача.»

    Закон України «Про туризм» зобов’язує туроператорів та турагентів фінансово забезпечити свою відповідальність перед туристами банківською або кредитною гарантією. Ця гарантія повинна покривати збитки туриста в разі неплатоспроможності або банкрутства туроператора чи турагента. Це можуть бути: покриття витрат туриста на повернення до місця проживання, відшкодування вартості ненаданих послуг тощо. Банк чи інша кредитна установа виплачують відшкодування за заявою туриста, договором (ваучером) за наявності доказів невиконання туроператором або турагентом своїх зобов’язань. Однак, на практиці дуже часто трапляються ситуації, коли таких коштів не вистачає на покриття заборгованості перед усіма туристами.

    Звичайно, можна звернутися до суду з позовною заявою проти туроператора, але навіть якщо суд задовольнить позовні вимоги, отримати кошти, сплачені за путівку, буде дуже важко, оскільки відповідач є боржником, стосовно якого відкрита процедура ліквідації.

    Але, іноді такий перелік дій не є необхідним – так, наприклад, якщо туроператора було визнано банкрутом, це не означає, що туроператор припиняє виконання своїх зобов’язань. А отже, якщо туристичне агентство сплатило квитки, забронювало готель, тобто, виконало усі дії задля можливості скористуватися туром – то таким туром можна скористуватися.

    Іноді навіть компанії, які не є банкрутами, можуть скасовувати тур – з різних причин – відповідно до ст. 20 ЗУ «Про туризм» Кожна із сторін договору на туристичне обслуговування до початку туристичної подорожі може вимагати внесення змін до цього договору або його розірвання у зв’язку із зміною істотних умов договору та обставин, якими вони керувалися під час укладення договору, зокрема у разі:

    • Погіршення умов туристичної подорожі, зміни її строків;
    • Непередбаченого підвищення тарифів на транспортні послуги;
    • Запровадження нових або підвищення діючих ставок податків і зборів, інших обов'язкових платежів;
    • Істотної зміни курсу гривні до іноземної валюти, в якій виражена ціна туристичного продукту;
    • Домовленості сторін.

    Туроператор або турагент вправі відмовитися від виконання договору лише за умови повного відшкодування замовникові збитків, підтверджених у встановленому порядку та заподіяних внаслідок розірвання договору, крім випадку, якщо це відбулося з вини туриста.

    ЗАЛИШТЕ СВОЇ КОНТАКТНІ ДАНІ

    Ми зв'яжемося з вами сьогодні



      Отже – повернення коштів за скасований тур через банкрутство туроператора – є складною, багатокроковою процедурою; повернути кошти самостійно без професійної правничої допомоги практично неможливо.

        Подписаться (Subscribe)  
      Уведомление о