Скарга до ЄСПЛ

МАКСИМ СЛОБОДЯНІН
Адвокат

ЗВ'ЯЗАТИСЯ ЗІ МНОЮ
Скарга до ЄСПЛ
«АРОУ»

Залиште свої контактні дані і я зв'яжуся з вами сьогодні!У сучасному суспільстві практично неможливо уникнути судового процесу – кожного дня права та інтереси осіб порушуються, а суд виступає беззаперечним гарантом правосуддя та «відновником» порушуваних прав.

Але, умови сучасного правового становища нашої держави є доволі нестабільними. Причин недостатньої кваліфікації є багато, але питання завжди виникає одне – що ж робити якщо національні суди не стали на ваш бік, а ви впевнені що ваші права порушено?

У цьому випадку передбачений остання – але за своїм значенням не менш важлива форма захисту порушених прав та інтересів – звернення до Європейського суду з прав людини.

Нормативно-правовим документом, який регулює діяльність ЄСПЛ, перш за все, є Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод. Так, відповідно до ст. 19 Конвенції, Європейський суд створений для забезпечення дотримання Високими Договірними Сторонами їхніх зобов’язань. Тобто, звертаючись до суду, ви скаржитесь не на певну особу – юридичну чи фізичну, а на Державу в цілому, у особі певного органу.

Якщо ви виявили бажання звернутися до ЄСПЛ – найперше, що потрібно зробити, якщо ви з якихось причин не зробили цього раніше – перевірити, чи не виносив Суд рішень, у ідентичних із вашою, справах. ЄСПЛ отримує десятки тисяч скарг щороку, і не має достатньо ресурсів задля розгляду їх усіх – тому, частіше за все малозначущі чи повторювані скарги не розглядаються Судом.

У будь якому випадку, щоб звернутися до ЄСПЛ, потрібно, щоб було виконано декілька передумов:

 • Перш за все, необхідною умовою звернення до ЄСПЛ є ратифікація Конвенції країною, якою було скоєно порушення прав і свобод ( а Україна входить до переліку таких країн, оскільки Конвенція була ратифікована у 1997 році).
 • По друге, особа може звернутися до ЄСПЛ у випадку, якщо вона стала жертвою порушення(справа стосується особи особисто і безпосередньо) , передбаченого Конвенцією або протоколами до неї. Варто зазначити, що оскаржувані заявником до ЄСПЛ обставини повинні завдати йому дійсної і суттєвої шкоди, при цьому обов’язок обгрунтування суттєвості такої шкоди полягає на заявника.
 • По третє, для того, щоб звернутися до ЄСПЛ, особа повинна використати усі внутрішні засоби захисту прав і свобод – і у випадку недосягнення прийнятного для себе рішення – протягом 6 місяців з дати винесення остаточного рішення національним судом, подати заяву до ЄСПЛ. Але, з цього правила є виняток – якщо особа доведе, що засоби судового захисту в державі є неефективними, то суд може почати розгляд справи навіть без використання всіх засобів державного захисту.

Скарга повинна стосуватися фактів, за які несе відповідальність певна державна структура (суд, або певний виконавчий чи законодавчий орган).

Варто зазначити, що ЄСПЛ не розглядає справи проти приватних осіб або недержавних інституцій – тому у будь якому випадку скарга подається на державу.

Завдання кожної особи, яка виявила бажання подати скаргу до ЄСПЛ – обгрунтування заяви – чітко описати обставини справи, а також надати докази на підтвердження обставин(документи, рішення, медичні довідки, показання свідків, тощо. Особливо важливо показати, що предметом скарги є невиправдане втручання у фундаментальне право заявника. ЄСПЛ не є апеляційним судом стосовно національного судочинства – а тому і неможливо просто скаржитися на несправедливість чи неправильність судових рішень певної держави.

Офіційними мовами суду є французька та англійська – саме на цих мовах суд веде справи та виносить рішення. Але, це не заважає подати заяву до суду на національній мові країни, яка ратифікувала Конвенцію.

Суд приймає лише заяви, надіслані поштою. Тож, у випадку надсилання заяви електронною поштою або факсом, критично необхідно продублювати таку заяву звичайною поштою.

Усю кореспонденцію стосовно скарги необхідно надсилати за адресою:

 • The Registrar
 • European Court of Human Rights
 • Council of Europe
 • F–67075 STRASBOURG CEDEX
 • FRANCE – ФРАНЦІЯ.

Відповідно до ст. 47 Регламенту ЄСПЛ Кожна заява має містити:

ЗАЛИШТЕ СВОЇ КОНТАКТНІ ДАНІ

Ми зв'яжемося з вами сьогодні • Ім'я, дату народження, громадянство, стать, рід занять та адресу заявника;
 • Ім'я, дату народження, громадянство, стать, рід занять та адресу заявника;
 • Найменування Договірної Сторони або сторін, проти яких подається заява;
 • Стислий виклад фактів;
 • Стислий виклад стверджуваного порушення (порушень) Конвенції та відповідних аргументів;
 • Підтвердження про дотримання заявником критеріїв прийнятності (вичерпання національних засобів правового захисту і правило щодо шестимісячного строку), викладених у пункті 1 статті 35 Конвенції
 • Предмет заяви;

Також кожна заява має супроводжуватися копіями будь-яких відповідних документів, зокрема рішень – судових чи несудових – стосовно предмета заяви.

Крім того, заявники повинні:

 • Надати інформацію, особливо документи і рішення, що змогли б довести відповідність критеріям прийнятності (вичерпання національних засобів правового захисту і правило щодо шестимісячного строку)
 • Зазначити, чи подали вони свої скарги на розгляд за будь-якою іншою процедурою міжнародного розслідування чи врегулювання.

Неодержання цих вимог найчастіше за все призводить до відмови в реєстрації та розгляду справи судом.

На офіційному сайті ЄСПЛ є посилання на формуляр, який необхідно заповнити у випадку звернення до суду ( https://www.echr.coe.int/Pages/home.aspx?p=applicants/forms/ukr&c=.

Критично важливо, щоб формуляр був заповнений без помилок, мав чітке і прийнятне обгрунтування.

І хоча на початковій стадії подання заяви до ЄСПЛ Ви не зобов’язані мати представника, його наявність допоможе уникнути помилок при оформленні та поданні заяви, суттєво збільшить Ваші шанси на успіх, та прийняття судом прийнятного і бажаного для вас рішення.

  Подписаться (Subscribe)  
Уведомление о